Slovenska tiskovna agencija

Z klikom odpre /zapre novico

Vozlova osma na 200 m prsno, Klančarjeva 13.
08/12/2019, Glasgow, 08. decembra (STA) - Plavalka kranjske Zvezde Tjaša Vozel je na evropskem prvenstvu v 25-metrskih bazenih v Glasgowu z izidom 2:21,99 osvojila osmo mesto na 200 m prsno. Z 2:18,35 je bila najboljša Rusinja Maria Temnikova, srebro je osvojila Britanka Molly Renshaw, bron pa Italijanka Maria Carraro.

Do polovice tekme je imela Vozlova enak dosežek kot v dopoldanskem predtekmovanju, ko je z državnim rekordom 2:20,99 zasedla drugo mesto. Takrat se je začel silovit napad Temnikove ter Italijanke Francesce Fangio, ki sta plavali levo in desno ob Vozlovi. Slovenska reprezentantka je odgovorila s povečano frekvenco, a s slabšim zavesljajem do konca izgubila sekundo.

V boju za zlato si je Temnikova zmago zagotovila šele v finišu, ko je na zadnji četrtini ugnala do takrat vodilno Renshawovo.

"To je moj drugi izid v karieri in zaradi tega ne smem biti nezadovoljna, želje pa so bile seveda malce drugačne. Res pa je tudi, da sem v finalu po dolgem času in drugače je kot v predtekmovanju. Tistih drugih 100 metrov enostavno nisem tako dobro odplavala kot zjutraj," je povedala Vozlova.

Za še boljši dosežek ji je zmanjkalo tudi nekaj izkušenj. "Finale na 200 m prsno je vedno poln presenečenj. Nekatere tekmovalke začnejo hitro, druge počasi, potem se lovi določene tekmice, druge ne. Sama sem se spustila v boj, a začela drobiti vodo in v veliki želji izgubljala energijo," je preveliko vnemo razložila tekmovalka.

"Glede na celo sezono, dva državna rekorda v oktobru, zmago v svetovnem pokalu in temi izidi tukaj, sem s celim zimskim delom doslej zadovoljna. Tudi s tem prvenstvom. Finale, polfinale in državna rekorda na 100 in 200 m prsno so potrdili, da sem trenirala dobro," je še dodala slovenska junakinja nedeljskega popoldneva na Škotskem.

Popoldan je nepričakovano priložnost v polfinalu na 50 m prosto dobila še plavalka Olimpije Neža Klančar in s tretjim izidom v karieri 24,71 zasedla 13. mesto.

"Tale rezultat je zelo dober. Potrdila sem, da na 50 m prosto, ki je zelo številčna disciplina, sodim v širšo evropsko elito. To 13. mesto je res super," je po tekmi dejala Klančarjeva. Plavalka, ki je na prvenstvu dosegla tudi posamični rekord na 50 m prosto (24,62), je še priznala: "Nastopa po dopoldanskem delu kot rezerva nisem več pričakovala. Vedno upaš, da bo morda kdo odpovedal, in tokrat se mi je želja izpolnila. Res sem imela tudi srečo."

Zadnji dan so prireditelji razdelili 10 kompletov kolajn. Rus Vladimir Morozov je potrdil, da je kralj sprinta ter evropskemu rekordu na 50 m prsno ter zmagi na 50 m prosto dodal še zlato na 100 m prosto. Šestnajstletna Belorusinja Anastazija Škudraj je ob zmagi na 100 m delfin dosegla še mladinski evropski rekord 56,21.

Rus Kliment Kolesnikov je najprej dobil za Slovence dolgo najbolj zanimivo disciplino 100 m mešano, nato pa zmagal še na 50 m hrbtno in z rusko moško mešano štafeto.

Na 400 m prosto je zmagala Italijanka Simona Quadarella, na 200 m delfin nekoliko presenetljivo Grk Andreas Vazaios, tukaj najboljši že na 200 m mešano, na 50 m hrbtno pa Rusinja Marija Kamenjeva. V ženski mešani štafeti so se zlata veselile Poljakinje.

2019-12-08/18:40
ag/ag
© STA 2019

Vozlova z drugim dosežkom kvalifikacij v finale na 200 m prsno
08/12/2019, Glasgow, 08. decembra (STA) - Plavalka kranjske Zvezde Tjaša Vozel se je evropskem prvenstvu v Glasgowu z novim slovenskim rekordom 2:20,99 in drugim izidom kvalifikacij prebila v finale na 200 m prsno, ki bo na sporedu ob 18.15. Lasten rekord je izboljšala za skoraj sekundo in pol. V polfinalu na 50 m prosto bo nastopila Neža Klančar.

Z izidom je izstopala Rusinja Maria Temnikova, ki je za sekundo ugnala konkurenco, za kolajno pa se bodo z Vozlovo spopadle še Rusinja Jevgenija Čikunova, Italijanki Francesca Fangio in Maria Carraro, Britanka Molly Renshaw in Danka Thea Blomsterberg, medtem ko Švicarka Lisa Mamie na osmem mestu do odličja bržkone ne more.

V svoji predtekmovalni skupini je Vozlova zabeležila gladko zmago, odločilno razliko pa je naredila na tretjih 50 metrih in prednost obdržala do cilja. "Želela sem si nov slovenski rekord. Zadovoljna bi bila tudi s kakšno desetinko izboljšanja, a v vodi sem se res dobro počutila, stopnjevala tempo in dosegla izid, ki ga nisem pričakovala. Upam, da bo popoldan podobno in da bom imela dovolj moči, da ta izid še malo izboljšam."

Vozlova je pričakovala, da ji bo šlo na 200-metrski razdalji precej boljše kot na krajših. "Tempo ni tako hiter kot na 50 in 100 m prsno. Tam samo pogledam levo in desno, pa je že konec. Tukaj pa imam na prvih 50 metrih čas, da se lepo 'dam na vodo'. Danes sem začutila, da sem visoka na vodi in da res gre," je še dejala in si v plavalskem slengu zaželela: "Upam, da bo danes bazen še enkrat hiter."

V zadnji disciplini dneva, štafeti 4 x 50 m mešano, so Janja Šegel, Tjaša Pintar, Neža Klančar in Katja Fain slovenski rekord izboljšale za 1,16 sekunde in osvojila 12. mesto. Pri tem so tekmovalke vnovič presegle same sebe. V prvi menjavi je Šeglova z 28,42 dosegla osebni rekord v hrbtnem slogu, Pintarjeva je prsno razdaljo zmogla v zanjo neverjetne 30,33 sekunde, krepko pod osebnim rekordom je bila s 26,30 tudi Klančarjeva v delfinu. Na koncu je Fainova kljub temu, da je pred tem nastopila na 400 m prosto, v kravlu še enkrat plavala pod 25 sekundami.

Vozlova je spisek slovenskih finalov v Glasgowu razširila na šest, štafeta število slovenskih rekordov na 11., temu pa so plavalci dodali še 12 uvrstitev do 16. mesta, s čimer je že pred zadnjim nastopom jasno, da bo tekmovanje za slovenski tabor dobilo oceno zelo dobro.

Na 400 m prosto sta Tjaša Oder in Katja Fain s 4:07,82 in 4:07,94 na 14. in 15. mestu zgrešili finale za tri sekunde in pol. Novinka v reprezentanci Daša Tušek je bila 26.

"Izid ni slab, a glede na na nastop 800 m prosto sem si želela več. Je pa res, da je daljša razdalja moja glavna in da sem tam dosegla izid, ki bi na vseh prvenstvih doslej zadostoval za kolajno, kar je lepa motivacija za olimpijsko sezono in nastop v Tokiu 2020, kar bo moj glavni cilj," je po tekmi povedala danes najboljša Slovenka na 800-metrski razdalji.

"Z nastopom v kravlu nisem povsem zadovoljna, saj vem, da sem bolje pripravljena. A za mano je veliko startov, tudi včerajšnji finale, zato danes ne smem biti razočarana. Borila sem se že za četrti finale tukaj, na 200 m prosto in v štafetah smo dosegali rekorde, še včeraj sem imela dve zelo težki tekmi, zato je ocena prvenstva zame zelo dobra," je po zadnjih dveh startih v bazenu Tollcross povedala mlada Fainova.

"V članski ekipi sem prvič in se še privajam. Videla sem, da je članska konkurenca vendarle povsem drugačna od mladinske. Tudi s svojo tekmo na 800 m prosto sem zelo zadovoljna, danes na 400 m prosto pa ne tako zelo. Tekmice so mi ušle, potem pa ni šlo več, kot sem si želela," je o premieri na EP povedala Tuškova.

Dan so začele kravlistke na 50 m prosto. Fortuna se je danes nasmehnila Neži Klančar. Ta je s 24,97 najprej za dve stotinki zgrešila polfinale in morala celo v takoimenovani swim-off za prvo rezervo na tekmi. Kasneje pa je po odpovedih nekaterih tekmic vendarle prišla do nastopa v polfinalu.

Na koncu je Klančarjeva uvrstitev v polfinale dočakala tudi zasluženo, saj je v dodatnem nastopu s 24,72 dokazala, da sodi med 16 najboljših, že pred tem pa je na tej razdalji na prvenstvu v Glasgowu s 24,62 dvakrat izboljšala tudi slovenski rekord.

Že pred Klančarjevo sta bili z osebnima rekordoma veseli Tjaša Pintar in Janja Šegel, ki sta se uvrstili na 25. in 36. mesto.

2019-12-08/13:42
ag/jz/ad
© STA 2019

 


V Glasgowu še osem predtekmovalnih nastopov
08/12/2019, Glasgow, 08. decembra (STA) - V Glasgowu na Škotskem se končuje evropsko prvenstvo v plavanju v 25-metrskih bazenih. Slovenija, ta si je s petimi finali že prislužila dobro oceno, se bo zadnji dan v predtekmovanju predstavila še z osmimi starti.

Neža Klančar, Janja Šegel in Tjaša Pintar bodo nastopile na 50 m prosto, verjetno bo omenjena trojica skupaj s Fainovo, ki jo čaka še nastop na 400 m prosto, dobila priložnost tudi v mešani štafeti. Tjašo Vozel čaka paradnih 200 m prsno, Tjaša Oder in Daša Tušek pa bosta nastopili na 400 m prosto.

Finale bosta zadnji dan napadali Fainova, to bi bil že njen četrti, in Odrova, osnovni cilj mešane štafete je državni rekord, Klančarjeva pa napoveduje boj za polfinale v sprintu. Pri ostalih bodo v ospredju osebni rekordi.

2019-12-08/00:30
ag/ic
© STA 2019

Fainovi rekord in sedmo mesto na 200 m prosto
07/12/2019, Glasgow, 07. decembra (STA) - Plavalka Branika Katja Fain je na evropskem prvenstvu v 25-metrskih bazenih v Glasgowu osvojila sedmo mesto na 200 m prosto, ob tem pa z 1:55,23 za pet stotink sekunde izboljšala lasten slovenski rekord, dosežen januarja letos v Ljubljani.

Mlada mariborska plavalka, ki je v finalu na Škotskem nastopila že tretjič, je za še boljši dosežek začela malce preveč zadržano, nato pa v drugi polovici dvignila ritem in izboljšala osebni in državni rekord, kar je bil osnovni cilj. Drugo polovico razdalje je preplavala kar sekundo hitreje kot v kvalifikacijah.

"Zadovoljna sem z državnim rekordom, želje pa so bile še malce višje. Ampak danes je bilo treba dvakrat plavati izredno hitro, kar je res zahtevno, saj v predtekmovanju v boju za finale ni bilo varčevanja z močmi, kot si to lahko privoščim na domačem prvenstvu. Prav zato sem lahko res zadovoljna s tem dosežkom," je odkrito o dosežku povedala ta čas najbolj nadarjena reprezentantka.

V nedeljo se bo Fainova potegovala še za finale na 400 m prosto. "Jutri bom še enkrat napadala, a videli bomo, koliko moči mi je za peti dan še ostalo. Mislim, da je je še dovolj. A že zdaj sem s prvenstvom lahko zadovoljna. Na zadnjem prvenstvu sem dosegla en finale, zdaj tri. Tudi danes sem popravila svoj dosežek, saj sem bila pred dvema letoma v finalu na 800 m prosto osma, danes na 200 m prosto sedma," je še povedala tekmovalka, ki bo lahko zadnji dan povsem sproščeno startala vsaj na še en slovenski rekord.

Na tekmi je dolgo vodila Nemka Annika Bruhn, v končnici pa so iz ozadja napadle Nizozemka Femke Heemskerk, Italijanka Federica Pellegrini in Britanka Freya Anderson. Ko je že vse kazalo na novo zmago 31-letne Pellegrinijeve, je vse sile še enkrat zbrala 18-letna Britanka, evropska prvakinja na 100 m prosto je bila na zadnjih 50 metrih več kot sekundo hitrejša od tekmic, ter zmagala.

Prireditelji so skupaj razdelili sedem kompletov kolajn. Madžarska zvezdnica Katinka Hosszu je zlatim odličjem na 100 in 400 m mešano ter na 200 m delfin dodala še naslov prvakinje na 200 m mešano.

Italijanka Martina Carraro je srebru s tekme na 50 m prsno dodala zlato v 100-metrskem finalu. Moško tekmo na 100 m prsno je dobil Nizozemec Arno Kamminga, tudi evropski prvak na 200-metrski razdalji in bronast v 50-metrskem sprintu. Presenetil je tudi Belorusa Ilijo Šimanoviča, ki je v petek v polfinalu dosegel nov evropski rekord, danes pa se je moral zadovoljiti s srebrom.

Štiriindvajsetletni Rus Oleg Kostin si je na 50 m delfin priplaval prvi evropski naslov karieri. Nizozemka Kira Toussaint pa je v Glasgowu postala kraljica hrbtnega plavanja. Zmagam na 100 in 200 metrov hrbtno je dodala še zlato na najkrajši 50-metrski razdalji.

Prav ob koncu programa so Rusi Vladimir Morozov, Vladislav Grinjov, Arina Surkova in Marija Kamenjeva dosegli še evropski rekord 1:28,31 v moško-ženski štafeti 4 x 50 m prosto.

2019-12-07/20:05
ag/lr
© STA 2019

Fainova Sloveniji v Glasgowu priborila še peti finale
07/12/2019, Glasgow, 07. decembra (STA) - Slovenija bo imela na evropskem prvenstvu v 25-metrskih bazenih tudi v sobotnem popoldnevu predstavnico v finalu. S šestim izidom predtekmovanja na 200 m prosto 1:55,85 se je vanj uvrstila Katja Fain.

Zelo dobro je nastopila tudi Tjaša Pintar, ki je z 1:57,14 osebni rekord popravila za 1,3 sekunde, se na večni slovenski lestvici prebila na četrto mesto, in tekmo končala na 11. mestu. Janja Šegel je bila 16. z 1:57,89. Manj zadovoljna je bila z 1:59,87 in 28. mestom Neža Klančar.

Fainova bo popoldan nastopila že v svojem tretjem finalu na Škotskem. "Hotela sem doseči še boljši izid, a bilo je dovolj za finale in s tem sem zadovoljna. Popoldan ima zdaj še eno priložnost, ko grem na osebni rekord," je cilje za nov večerni nastop razložila 18-letna Mariborčanka.

"Osebnega rekorda sem seveda vesela. A pred 14 dnevi sem v ZDA pokazala zelo dobro formo, zato sem si želela še več. Jutri bo na vrsti še en dan za dokazovanje," pa je bila le delno zadovoljna Pintarjeva, ki si je cilje postavila zelo visoko, vsekakor pa si je želela izid pod 1:57 minute.

Utrujena, a nasmejana je bila tudi Šeglova: "S plavanjem sem zadovoljna, seveda pa bi bilo lahko tudi boljše. Začetek je bil zelo dober, na koncu pa se mi zdi, da me je malo začelo pobirati, a vseeno je dosežek dober."

Martin Bau je za vzdrževanje forme, naslednji teden bo nastopil še v Mariboru, nastopil na 100 m prosto. S 50,62 je bil 67. "Za mano je uspešno prvenstvo z enim res dobrim rezultatom. To sem načrtoval pred prvenstvom. Cilje sem imel visoke in jih dosegel, zato je ocena mojih nastopov lahko samo pozitivna," pa se je na prvenstvo ozrl povratnik v slovensko reprezentanco, ki ga zdaj čaka prost dan.

V nedeljo bo imela Slovenija še osem predtekmovalnih nastopov. Neža Klančar, Janja Šegel in Tjaša Pintar bodo nastopile na 50 m prosto, verjetno bo omenjena trojica skupaj s Fainovo, ki jo čaka še nastop na 400 m prosto, dobila priložnost tudi v mešani štafeti. Tjašo Vozel čaka paradnih 200 m prsno, Tjaša Oder in Daša Tušek pa bosta nastopili na 400 m prosto.

2019-12-07/12:14
ag/jz
© STA 2019

 


V Glasgowu dopoldan peterica
07/12/2019, Glasgow, 07. decembra (STA) - V Glasgowu na Škotskem je na sporedu predzadnji dan evropskega prvenstva v 25-metrskih bazenih. V predtekmovanju se bo po štirih finalnih nastopih predstavila peterica slovenskih plavalcev.

Na 200 m prosto bodo na startu petkove junakinje Neža Klančar, Katja Fain, Janja Šegel in Tjaša Pintar, ki so po dolgih letih Sloveniji vnovič priplavale štafetno finale.

Misli so se za kratek čas vrnile v leto 2012, ko so Sara Isaković, Anja Klinar, Mojca Sagmeister in Urša Bežan osvojile bronasto odličje na evropskem prvenstvu v 50-metrskem bazenu v Debrecenu ter na decembrsko tekmo moško-ženski mešanih štafete v Chartres, ko so bili Anja Čarman, Nastja Govejšek, Damir Dugonjić in Peter Mankoč srebrni.

V omenjeni četverici ima Katja Fain celo priložnost, da si priplava že tretji finalni nastop na Otoku, a tudi ostala trojica ima svoje načrte, nenazadnje tudi interni boj za rang lestvico v slovenski reprezentanci.

Martin Bau bo za vzdrževanje tekmovalne forme, naslednji teden načrtuje nastop na mitingu v Mariboru, nastopil na 100 m prosto.

2019-12-07/00:30
ag/am
© STA 2019

Ženski štafeti nov rekord in sedmo mesto, Vozlova 13
06/12/2019, Glasgow, 06. decembra (STA) - Slovenska ženska štafeta na 4 x 50 m prosto je na evropskem prvenstvu v Glasgowu osvojila sedmo mesto. Neža Klančar, Katja Fain, Janja Šegel in Tjaša Pintar pa so ob tem z 1:38,96 še enkrat izboljšale tudi slovenski rekord. Zjutraj so dosegle izid 1:39,05.

Po odmevnem jutranjem nastopu, ko so Slovenke šokirale Italijanke in Švedinje, je bilo v finalu jasno, da je boj za najvišja mesta nerealen. Osnovni cilj je bil dosežen že zjutraj, ko so plavalke potrdile, da so del evropskega vrha. Popoldan je bil izziv nov rekord, kar je slovenska "štiriperesna deteljica" tudi uresničila. Klančarjeva je ob tem v prvi predaji še enkrat potrdila tudi lasten slovenski rekord na 50 m prosto - 24,62.

V razburljivem finalu so si prvo mesto razdelile Francozinje in Nizozemke, samo tri stotinke sekunde so zaostale bronaste Danke. Slovenke so bile blizu tekmicam do polovice, nato pa je večina ekip vendarle pridobila prednost. Nemke so v žaru borbe z menjavo tako pohitele, da so bile na koncu diskvalificirane.

"Super je, da smo si tudi ekipno priborile finale. To nas vse dvigne, saj plavamo štiri in vse to nas še bolj poveže, še bolj se skoncentriramo, ker plavamo druga za drugo. Res je super. Sicer pa smo prišle po državni rekord, ga popoldan še izboljšale in s finalom izpolnile vse cilje," je po tekmi povedala Fajnova.

Obakrat je breme zadnje predaje nosila Pintarjeva, študentka univerze Tennessee. "V ZDA plavamo veliko štafet. Prav rada plavam zadnja, saj je to tudi pomembna vloga. Vesela sem, da sem v Glasgowu dobila priložnost in skušala sem jo maksimalno izkoristiti," se je radovljiška olimpijka zahvalila tudi selektorju Gorazdu Podržavniku, da jo je povabil v ekipo. Svoje je Pintarjeva naredila že zjutraj, ko je z izjemnim nastopom iz finala izločila Italijanke, razlika je bila na koncu dve stotinki sekunde v slovensko korist.

Šegelova zjutraj predaje ni izvedla najboljše, popoldan je bila dobro desetinko sekunde hitrejša. "Malo več bi morale potrenirati predaje. To nam manjka. Osebno pa sem zelo vesela tega dosežka, zadovoljna pa sem tudi s svojim plavanjem. Nisem povsem specialistka za 50-metrsko razdaljo, zato me je bilo kar malo strah in veselje je zdaj še večje."

Klančarjeva pa je po majhnem razočaranju na 100-metrski razdalji, kjer si je želela boljši dosežek, z rekordoma na 50 prosto kar dvakrat dobila potrdilo, da so bili treningi uspešni in da je hitrost prava in da jo čakata še dva napeta dneva. "S tem rezultatom enostavno moram biti zelo zadovoljna. Svoje za rekord pa so popoldan dodale še ostale. Zdaj si tudi na posamični tekmi želim polfinale. S svojim dosežkom sem na meji in upam, da se stotinke še enkrat obrnejo nam v prid."

Tjaša Vozel je v polfinalu na 100 m prsno osvojila 13. mesto. Dopoldan je z 1:05,69 dosegla nov slovenski rekord, popoldan pa je bila 22 stotink sekunde počasnejša in še drugič v karieri to razdaljo preplavala pod 1:06 minute. Od finala je bila oddaljena pol sekunde.

"Upala sem, da bo tako kot zjutraj, oziroma kakšno stotinko hitreje, kar se ni povsem izšlo. A tudi ta dosežek je bil zelo dober. Res pa je, da mi nekaj hitrosti manjka za res vrhunski dosežek na 100 m prsno, saj sem se posvetila 200-metrski razdalji in tega nisem natrenirala," je povedala olimpijka iz Ria 2016 ter potarnala, da je imela drobne težave tudi na startu, saj zaradi nedavne poškodbe kolena ni dovolj vadila skoka.

Samo plavanje je bilo podobno jutranjemu, tudi polfinalni dosežek ne bi bil slabši, če se Vozlova pri zadnjem zavesljaju ne bi zapeljala v cilj, za točen finiš pa je imel preveč prostora, kar je bila posledica drobnih napak v vodi. "V borbi s tekmicami sem dvignila frekvenco. Žal sem malo izgubila zavesljaj in nato podrobila. Tudi to moram še popraviti. A moj izziv je tekma na 200-metrski razdalji in oba današnja nastopa sta zelo dober obet za nedeljsko tekmo. Tudi tam mislim, da bom lahko hitro začela in držala hitrost tudi na drugi polovici," je še povedala Vozlova, ki se ji je finale izmuznil za pol sekunde.

Prireditelji so razdelili 9 kompletov kolajn. Na 100 m prosto je evropsko smetano presenetila 18-letna Britanka Freya Anderson, ki je dodobra ogrela tudi občinstvo na tribunah bazena Tollcross. Dobro znana Fratelli d'Italia je zadonela ob zmagi Margherite Panziera na 200 m hrbtno, ki je na isti razdalji v tem bazenu, takrat v 50-metrskem, zmagala že lani na EP.

Grk Andreas Vazaios je nato ob zmagi na 200 m mešano z 1:50,85 dosegel tudi nov evropski rekord in srebro iz Koebenhavna 2017 spremenil v zlato. Zablestel je tudi Belorus Ilija Šimanovič, ki je v polfinalu na 100 m prsno s 55,89 dosegel nov evropski rekord in napovedal sobotno zmago.

Drugi naslov evropske prvakinje v Glasgowu si je po pričakovanju priplavala Madžarka Katinka Hosszu, ki je zmagi na 400 m mešano dodala še zlato na 200 m delfin, nekaj kasneje je na najvišjo stopničko zmagovalnega odra stopila še na 100 m mešano.

Devetnajstletni ruski evropski rekorder Kliment Kolesnikov je ubranil naslov na 100 m hrbtno. Svetovni rekorder Gregorio Paltrinieri je na tekmi na 1500 m prosto poskrbel, da je italijanska trobojnica še drugič v istem večeru plapolala najvišje v bazenu. Rus Vladimir Morozov je zlatu na 50 m prsno dodal evropski naslov na 50 m prosto.

2019-12-06/21:53
ag/zzb
© STA 2019

 


V Glasgowu trije slovenski rekordi in finale ženske štafete
06/12/2019, Glasgow, 06. decembra (STA) - Predtekmovanje na evropskem prvenstvu v kratkih bazenih v Glasgowu je danes minilo v znamenju rekordov slovenskih plavalk. Najprej je za rekord, 11. mesto in polfinale na 100 m prsno poskrbela Tjaša Vozel, ob koncu dneva pa se je v finale z rekordom zavihtela še ženska štafeta 4 x 50 m prosto, kjer je Neža Klančar dosegla rekord v prvi predaji.

Dekleta so se očitno odločila, da se selektorju Gorazdu Podržavniku z rekordi oddolžijo za prijetno presenečenje oziroma skromna darila, ki jim jih je v Glasgowu ta izročil na miklavžev večer.

Jutro je odprla Vozlova na 100 m prsno in lasten rekord, dosežen pred petimi leti v Dohi, popravila za 44 stotink sekunde ter se kot 11. uvrstila v polfinale.

"Že med razplavanjem sem dobro čutila zavesljaj. Nato sem šla v tekmo sproščeno in uspelo mi je. Potihoma sem si želela izid pod 1:06, zato sem zelo zadovoljna. Zdaj upam le, da mi je ostalo še kaj moči, da popoldan ta dosežek še nadgradim," je po tekmi povedala Vozlova, ki ocenjuje, da ji manjka še malce osnovne hitrosti, pa čeprav je bila tokrat na obratu na polovici desetinko sekunde hitrejša kot na sredini tekmi na 50 m prsno.

"Res sem začela zelo hitro. Finale je naslednji izziv, moj prvi cilj pa ostaja, da bi še izboljšala današnji jutranji dosežek. Je pa vse skupaj res lep obet za mojo glavno tekmo v nedeljo na 200 m prsno," je še povedala trboveljska olimpijka, ki že leta živi in trenira v Kranju.

Prav ob koncu pa so v prestižni sprinterski štafeti nastopile še slovenske "kravlistke" Neža Klančar, Katja Fain, Janja Šegel in Tjaša Pintar. V skupini s Švedsko, Veliko Britanijo, Nemčijo, Italijo, Turčijo, Poljsko in Irsko je bilo jasno, da bo že v prvi skupini preboj med najboljše zahteven, saj bi strokovnjaki na stavnicah vsaj pet ekip uvrstili višje.

Klančarjeva je štafeto začela s slovenskim rekordom 24,62, kar je 12 stotink hitreje od njenega letos doseženega časa v Zagrebu, Fainova in Šeglova sta držali visok ritem, a vse je kazalo, da je peto mesto realnost Slovenije. V ospredju so bile Britanke in Poljakinje, za tretje mesto pa sta se ob zadnji predaji s sedmimi desetinkami sekunde naskoka pred Slovenijo borili Italija in Nemčija.

Pintarjeva pa se ni predala in z drugim izidom zadnje izmene je ob dotiku z 1:39,05 prehitela plavalno velesilo Italijo za dve stotinki ter Sloveniji zagotovila osmo mesto in finale. Z že šestim slovenskim rekordom v Glasgowu se je približala tudi Nemkam. Iz druge skupine so se v finale prebile Nizozemke, Danke, Rusinje in Francozinje, Avstrija na petem mestu pa je bila prešibka v zadnji predaji.

"Ta nastop je bil tudi zame presenečenje. Že zjutraj sem dosegla državni rekord, potem pa smo se uvrstile še v finale. Kaj hočemo še lepšega? Res smo vse zelo vesele," je bila po nastopu nasmejana Klančarjeva, vesela tudi, ker so dekleta v individualnem športu dosegle skupinski uspeh.

Boj za finale pa je končala Pintarjeva: "Ne morem veliko povedati. To je 50 m prosto. Greš na polno in ne gledaš okrog sebe. Nisem niti vedela, kje smo med tekmo. Skušala sem se le skoncentrirati na svoj nastop in biti čim hitrejša ter dati roko nazaj na steno. Ampak zelo lepo je pogledati te današnje izide, saj smo prehitele kar nekaj močnih držav, pa tudi stotinke so bile tokrat na naši strani. Popoldan pa nimamo česa izgubiti in gremo še enkrat na polno."

Manj zadovoljen je bazen zapustil Peter John Stevens, ki si je na 100 m prsno želel finale, ostal pa tudi brez polfinala. Že začetek 27,19 je bil prepočasen za njegov sprinterski slog plavanja, z 59,19 pa je na 23. mestu za polfinalom zaostal pol sekunde.

"Nimam komentarja. Bilo je težko. Počutil sem se samozavestno, a občutek v vodi ni bil pravi," je dejal športnik, ki je na lanskem evropskem prvenstvu istem bazenu Sloveniji priboril 100. kolajno na največjih plavalnih tekmovanjih.

2019-12-06/13:25

ag/zza

© STA 2019


Vozlova rekordna na 100 m prsno
06/12/2019, Glasgow, 06. decembra (STA) - Plavalka kranjske Zvezde Tjaša Vozel je petkovo predtekmovanje na evropskem prvenstvu v 25-metrskih bazenih v Glasgowu odprla z novim slovenskim rekordom 1:05,69 na 100 m prsno. Lasten rekord dosežen pred petimi leti v Dohi je popravila za 44 stotink sekunde in se kot 11. uvrstila v polfinale.

Med Slovenci bo danes nastopil še Peter John Stevens na 100 m prsno ter štafeta 4 x 50 m prosto s Katjo Fain, Nežo Klančar, Janjo Šegel in Tjašo Pintar.

2019-12-06/10:55

ag/ag

© STA 2019


V Glasgowu trije slovenski nastopi
06/12/2019, Glasgow, 06. decembra (STA) - V Glasgowu na Škotskem se tekmovanje na evropskem prvenstvu v plavanju v 25-metrskih bazenih preveša v drugo polovico. Slovence čakajo trije predtekmovalni nastopi.

Peter John Stevens in Tjaša Vozel bosta nastopila na 100 m prsno. Za Vozlovo bo tekma še zadnji test pred nedeljsko glavno disciplino 200 m prsno. Stevens pa po finalu na 50 m prsno napoveduje boj za finale tudi v enkrat daljši disciplini.

Ob koncu predtekmovanja se bodo Janja Šegel, Neža Klančar, Katja Fain in Tjaša Pintar predstavile še v štafeti 4 x 50 m prosto. V slovenskem taboru napovedujejo napad na državni rekord in boj za finale.

2019-12-06/00:30

ag/ag

© STA 2019


Odrovi peto mesto v Evropi, v Glasgowu dva slovenska rekorda
05/12/2019, Glasgow, 05. decembra (STA) - Tjaša Oder je na evropskem prvenstvu v Glasgowu dosegla doslej najvišjo slovensko uvrstitev, 5. mesto na 800 m prosto. Temu je dodala nov slovenski rekord 8:13,78, s katerim je za sekundo in pol izboljšala dosežek Anje Klinar iz leta 2015. Rekord na 100 m mešano je z 1:00,51 postavila tudi Neža Klančar.

Odrova je na Škotskem pokazala doslej najbolj prepričljivo plavanje v manjšem bazenu in izkoristila dvoboj z Rusinjo Anastazijo Kirpičnikovo in Nemko Leo Boy, ki sta plavali na progah ob njej. Po zadržanem začetku je plavalka ravenskega Fužinarja najprej ujela Rusinjo, skupaj sta prehiteli Nemko in se vse do cilja borili za boljše mesto ter se bližali tekmicam v ospredju.

Obe, Rusinja je bila na koncu četrta, tri stotinke sekunde pred Odrovo, sta za bronasto Italijanko Martino Rito Caramignoli in kolajno zaostali vsega 1,4 sekunde. V boju za zlato je Italijanki Simoni Quadarelli uspelo odgovoriti na napad Madžarke Ajne Kesely.

"Zelo, zelo sem zadovoljna z državnim rekordom. To je bil eden od ciljev, saj ta rekord ni bil v moji lasti. Obenem je ta izid res, res dobra napoved za letno sezono, saj mi 25-metrski bazeni ne ležijo tako," je bila Odrova po finalu z mislimi že pri olimpijskih igrah v Tokiu.

Nato je za novinarje vendarle podoživela še finalno tekmo. "Tekmo sem res dobro izpeljala. Na prvih 50 metrih se nisem preveč zagnala in vključila nog, saj bi se iztrošila. Nato sta me plavalki na sosednjih progah vlekli naprej do polovice, takrat pa sem začela napadati. Ko sem potem počasi videla še tekmovalko na peti progi, mi je bilo jasno, da bo današnji izid res dober."

V Glasgowu Odrovo čaka še nastop na 400-metrski razdalji. "Na tem prvenstvu pač ni tekme na 1500 m prosto. Želja na 400 m prosto pa bo v prvi vrsti osebni rekord," je zaključila koroška olimpijka, ki je bila na današnji tekmi na obratu na 400 metrih od osebnega rekord oddaljena le šest desetink sekunde.

Neža Klančar je dobro izkoristila popravni izpit na 100 m mešano. Potem ko je dopoldan z 1:01,17 zgrešila polfinale za eno mesto in sedem stotink, je dobila še eno priložnost, ko je polfinale odpovedala Madžarka Zsuzsanna Jakabos. Tekmo je končala na 13. mestu z novim slovenskim rekordom 1:00,51 sekunde in skoraj tri desetinke sekunde boljšim dosežkom od starega rekorda Radovljičanke Tjaše Pintar s prvenstva pred dvema letoma na Danskem.

"V polfinalu je na evropskem prvenstvu lepo nastopati. Temu sem dodala osebni in državni rekord, kar je seveda super, posebej po jutranjem razočaranju. Povsem še nisem tam, kjer si želim biti, saj sem na treningih res garala, je pa z državnim rekordom lažje za naslednje dni," je bila po hitrem plavanju popoldan vendarle zadovoljna mlada Ljubljančanka, ki si je več želela predvsem na 100 m prosto.

V petek bo imela Slovenija v bazenu Tollcross tri nastope. Peter John Stevens in Tjaša Vozel bosta tekmovala na 100 m prsno, predstavila pa se bo tudi ženska štafeta na 4 x 50 m prosto v postavi Tjaša Pintar, Neža Klančar, Janja Šegel in Katja Fain.

Prireditelji so danes razdelili še sedem kompletov kolajn. Na 200 m prosto je Litovec Danas Rapsys osvojil še drugo zlato po sredinem slavju na 400-metrski razdalji. Začel je zadržano, bil na polovici tekme šele peti, v drugem delu pa potrdil svojo premoč in potrdil naslov z zadnjega prvenstva. Podobno je bilo z Nizozemcem Arnom Kammingo, bronastim na 50 m prsno, ki je bil na 200-metrski razdalji peti še po 150 metrih, nato pa se je poigral s tekmeci.

Na 400 m mešano si je prvo zlato odličje na velikih tekmovanjih priplaval Britanec Max Litchfield. Nizozemska himna je zadonela ob zmagi Kire Touissant na 100 m hrbtno. Nemec Marius Kusch je dobil tekmo na 100 m delfin, francoska trobojnica je zaplapolala ob zmagi Melanie Henique na 50 m delfin, mešano moško-žensko štafeto pa je s svetovnim rekordom 1:36,22 dobila Rusija.

2019-12-05/20:29

ag/tb

© STA 2019


Slovenci izgubili igro stotink, Fortuna na strani Klančarjeve
05/12/2019, Glasgow, 05. decembra (STA) - Slovenski plavalci v Glasgowu sodijo med četrtkove osmoljence predtekmovanja na evropskem prvenstvu v 25-metrskih bazenih. Tjaši Pintar se je polfinale na 100 m prosto izmuznil za desetinko sekunde, Neži Klančar na 100 m mešano za sedem. Obe sta osvojili 17. mesto, Klančarjeva pa je po odpovedi ene od tekmic vendarle dobila priložnost v polfinalu.

Popoldan bo v finalu na 800 m prosto nastopila tudi Tjaša Oder.

Na 100 m prosto se igra stotink tokrat ni izšla v slovensko korist. Radovljičanka Tjaša Pintar je s 54,09 osebni rekord izboljšala za več kot sekundo, pa kot 17. zasedla mesto prve rezerve in ostala brez polfinala.

"Vesela sem osebnega rekorda, ki sem ga plavala po dolgem času. Škoda res, da mi je zmanjkala desetinka za polfinale, a izidi so bili zelo zgoščeni. Lahko bi se izšlo tudi drugače, žal se ni, a optimistična sem za naprej, saj je dosežek res dober," je po tekmi povedala Radovljičanka.

Izid je enako dober ne glede na 16. ali 17. mesto, a je plavalka priznala, da je trepetala za svojo uvrstitev, ko je spremljala ostale skupine, na koncu pa za trenutek doživela grenko razočaranje. "Seveda sem si želela polfinale. Bilo je malo nervoze, a s pokazanim moram biti zadovoljna. Glavo pokonci in gremo naprej."

Slovenke so dosegle lep ekipni uspeh. Janja Šegel je bila z osebnim rekordom 54,27 19., državna rekorderka Neža Klančar s 54,34 20. in Katja Fain s 54,55 24. Dosežki napovedujejo boj slovenske štafete 4 x 50 m prosto za finale.

"S plavanjem sem res zadovoljna, lahko pa bi bila še hitrejša, če bi imela ob sebi močnejše tekmice. Na zadnjih 25 metrih sem plavala sama. Vesela sem, saj sem osebni rekord popravila za pol sekunde, kar je lep obet za naprej," je bila optimistična Šeglova, ki jo glavna tekma čaka v soboto na 200 m prosto.

"Če bo pravi dan, lahko tudi tam plavam res dober izid. Želja je čim boljša uvrstitev, ne vem pa, če sem se sposobna uvrstiti v finale, saj na 200 m prosto popoldan plava le najboljših osem," še dodaja olimpijka iz ravenskega Fužinarja.

Klančarjeva je takoj nato nastopila še na 100 m mešano, kjer se ji je z 1:01,17 polfinale najprej izmuznil za eno mesto in sedem stotink sekunde, nato pa je dobila priložnost za popravni izpit. "Vedno se ne izide. Danes to ni to, kar bi moralo biti. V obeh disciplinah sem pričakovala boljši rezultat. Upam, da bo šlo naprej boljše," je bila po tekmi potrta Klančarjeva, saj je pričakovala več, a že popoldan lahko vsaj v mešanem slogu popravi svoje napake.

Nastope je na 200 m prosto odprl Primož Šenica Pavletič in z 1:48,92 postal 10. Slovenec, ki je 200 m prosto preplaval v manj kot 1:49 minute, dosežek pa je zadostoval za 48. mesto.

"Prvič sem nastopal v članski konkurenci in z dosežkoma sem zelo zadovoljen. Posebej dobro mi je šlo na 200 m hrbtno, zato sem danes v kravlu pričakoval še nekaj boljši dosežek. Če bi plaval popoldan, vem, da bi šlo še hitreje," je povedal 18-letni Ljubljančan, ki bo leto in mladinsko kariero sklenil prihodnji teden v Mariboru. Tam bo napadal mladinska rekorda na 200 hrbtno in prosto, obenem pa si želi že zdaj potrditi tudi normo za nastop poleti na evropskem prvenstvu v 50-metrskih bazenih v Budimpešti.

Prav na koncu je nastopil še Mariborčan Martin Bau na 1500 m prosto in s 14:53,11 osvojil 15. mesto. "Po včerajšnjem uspešnem nastopu sem danes malo tvegal, hitreje začel in skušal ostati čim bližje najboljšim. Na koncu sem malce plačal davek hitrega začetka, malo pa se je poznal tudi včerajšnji nastop, ko sem iztisnil svoj maksimum. Tega dosežka sem bil zelo vesel, zdaj pa me čaka nastop v Mariboru, kjer si želim 800 m prosto odplavati pod osmimi minutami in potrditi normo za evropsko prvenstvo," je povedal Bau, ki bo na Škotskem plaval še na 100 m prosto.

2019-12-05/13:34
ag/ke/ag
© STA 2019

 


V Glasgowu finale za Odrovo, v predtekmovanju še šesterica
05/12/2019, Glasgow, 05. decembra (STA) - Na evropskem prvenstvu v plavanju v Glasgowu slovenski tabor danes čaka še tretji finale. Po Petru Johnu Stevensu na 50 m prsno in Katji Fain na 400 m mešano, ki sta v finalu nastopila že v sredo, se bo na 800 m prosto predstavila Ravenčanka Tjaša Oder.

Plavalci so prvi dan že izenačili uspeh iz Koebenhavna 2017, ko so se v finale uvrstili isti trije kot v letos Glasgowu - Peter John Stevens, Katja Fain in Tjaša Oder. Slednja je že v sredo dosegla osebni rekord, v finalu pa bo njen prvi cilj, da to znamko še izboljša. Velike rezerve ima predvsem na obratih.

V predtekmovanju bo Slovenija zastopana s šesterico plavalcev, ki jih čaka sedem nastopov. Primož Šenica Pavletič bo po osebnem rekordu na 200 m hrbtno nastopil še na 200 m prosto. Na 100 m prosto se bo prvič na prvenstvu predstavila Neža Klančar, ob njej pa bodo formo za štafeto 4 x 50 m prosto preizkusile še Katja Fain, Janja Šegel in Tjaša Pintar. Klančarjeva bo nato tekmovala še na 100 m mešano.

Prav ob koncu dopoldanskega dela bo na 1500 m prosto nastopil še Martin Bau. Ta je v sredo prepričal z novim slovenskim rekordom na 400 m prosto in z dobro formo dvignil pričakovanja tudi v ostalih disciplinah.

2019-12-05/00:30
ag/lr
© STA 2019

Stevensu osmo mesto, Fainova diskvalificirana
04/12/2019, Glasgow, 04. decembra (STA) - Slovenski plavalci so si na evropskem prvenstvu v Glasgowu priborili tri finalne nastope. Peter John Stevens iz kranjskega Triglava je bil na 50 m prsno osmi, Katja Fain na 400 m mešano diskvalificirana, Tjaša Oder pa bo v že priborjenem finalu na 800 m prosto nastopila v četrtek.

Osmoljenka dneva je Mariborčanka Katja Fain, ki je v bazenu Tollcross prikazala 1600 metrov odličnega plavanja. Najprej je dopoldan dosegla osebni rekord na 400 m mešano in se prebila v finale, nato osvojila še 10. mesto na 800 m prosto, kjer ji je drugi finale preprečila utrujenost po dveh težkih nastopih.

Popoldan se je mlada Štajerka še enkrat podala v boj z evropsko elito, na 400 m mešano dosegla drugi izid kariere 4:35,53 in šesto mesto, a bila nato diskvalificirana. Sodniki so jo kaznovali zaradi napačne tehnike nog pri plavanju delfina.

"Po času sem se tudi v finalu približala jutranjemu dosežku, saj sta bila izida skoraj identična. Želela sem si več, a poznalo se je, da sem zjutraj že plavala 400 m mešano in 800 m prosto. Za boljši izid mi je zmanjkalo malo energije. Pri diskvalifikaciji pa očitno je nekaj narobe in to bova skušali s trenerko popraviti, da se ne ponovi. Šesto mesto bi bila zelo dobra uvrstitev, a se ni izšlo," je finale ocenila 18-letna Fainova.

Ta ima visoke načrte tudi na 200 in 400 m prosto, kjer je po prijavljenih dosežkih med najboljšo osmerico. "Upam, da bom v obeh disciplinah zjutraj dovolj dobra, da se uvrstim naprej in da bom tudi v finalu nato dovolj hitra," je še povedala plavalka, ki je že danes potrdila, da je v dobri formi. "Prav zato komaj čakam naslednje nastope."

Stevens je jutranji nastop na 50 m prsno nadgradil z najboljšim dosežkom sezone 26,15 v polfinalu, v velikem finalu pa je bil štiri stotinke sekunde počasnejši in osmi.

"Finale je bil hitrejši kot na svetovnem prvenstvu. Z izidom nisem povsem zadovoljen, a dobil sem potrdilo za napredek v tej sezoni, v kateri sem zamenjal okolje in trenerja. Moj cilj ostajajo olimpijske igre v Tokiu in zdaj bomo videli, kako bo na 100 m prsno. Mislim, da sem na daljši razdalji lahko boljši, saj delam skoraj le na olimpijski distanci. Hitrost imam in mislim, da lahko podoben izid kot v finalu plavam v petek na obratu. Zelo sem optimističen," je po finalu razlagal Stevens, ki je bil v skupini plavalcev med drugim in osmim mestom, ki so jih ločile vsega tri desetinke sekunde.

Počitka za Slovence, ki so v uvodnih desetih nastopih dosegli šest osebnih rekordov, ne bo. V četrtek se bo ob Odrovi v predtekmovanju predstavila še šesterica, ki jo čaka sedem nastopov.

Prireditelji pa so med 539 nastopajočih športnikov razdelili prvih šest od skupno 40 kompletov kolajn. Največje presenečenje je prav na 50 m prsno pripravil Rus Vladimir Morozov, specialist za prosto tehniko, ki je konkurenco ukrotil z novim evropskim rekordom 25,51. "Izredno dober je v prsnem slogu, a tega nihče ne ve, saj to disciplino plava le vsake toliko časa. A že na tekmah lige ISL je dokazoval, da je izreden. Tokrat pa je bilo ob njegovem nastopu verjetno tudi nekaj preračunavanja, saj sta na tekmi manjkala Adam Peaty in Kiril Prigoda, videl je priložnost za kolajno, potem pa se mu je tudi finale izšel izjemno," je uspeh Rusa pokomentiral Stevens.

Na 400 m mešano je prepričljivo slavila Madžarka Katinka Hosszu, ki na tej razdalji v Evropi kraljuje že desetletje, v krajšem bazenu pa je slavila tretjič zaporedoma. Zmaga za Hosszujevo pomeni tudi majhen, vsaj statistični jubilej, saj je odličij okrog vratu vajena. Danes je osvojila že svojo 90. kolajno v karieri, 50. v kratkih bazenih.

Poljak Radoslaw Kawecki je bil razred zase na 200 m hrbtno in si v tej disciplini priplaval peto zlato. Litovec Danas Rapsys je svetovnemu naslovu na 400 m prosto dodal še evropskega, na 50 m prsno pa se je zmage z mladinskim svetovnim rekordom 29,31 veselila Italijanka Benedetta Pilato. Rusi z Morozovom so se veselili tudi zmage v štafeti na 4 x 50 m prosto.

2019-12-04/20:37
ag/lr
© STA 2019

 


Fainovi in Odrovi finale, Stevens polfinalist, Bau rekorder
04/12/2019, Glasgow, 04. decembra (STA) - Mariborčanka Katja Fain na 400 m mešano in Ravenčanka Tjaša Oder na 800 m prosto sta se uvodni dan evropskega prvenstva v plavanju v 25-metrskih bazenih uvrstili v finale. Polfinale si je v Glasgowu na 50 m prsno priplaval Peter John Stevens, Martin Bau pa je dosegel nov slovenski rekord na 400 m prosto.

Fainova je najprej na 400 metrov mešano osebni rekord s 4:35,27 izboljšala za 1,3 sekunde in dosegla četrti jutranji izid. Po kratkem premoru je bila Fainova nato ob koncu jutranjega dela za dve mesti prekratka za finale na 800 m prosto, kjer je z 8:23,72 sicer zasedla tretje mesto v svoji skupini, a je zadnja skupina pokazala izredno hitro plavanje in dosežek, dobro je Fainova plavala drugih 400 metrov, je zadostoval za 10. mesto.

"S tekmo na 400 m mešano sem zelo zadovoljna. Vedela sem, da bo za finale treba plavati okrog osebnega rekorda. V dirko sem šla v svojem ritmu, nisem lovila tekmic, saj sem se zavedala, da sem na koncu v kravlu zelo močna. A predvsem v prsnem slogu sem se jih držala, tam sem najslabša, nato pa v kravlu opravila svoje in seveda sem zelo vesela mesta v finalu. Na to sem ciljala," je po tekmi razložila Fainova, finalistka že na zadnjem tovrstnem tekmovanju, in dodala, da se je na 800 m prosto pač poznalo, da je pred tem že nastopila v zelo težki disciplini in zato predvsem v prvi polovici tekme nekako ni našla pravega ritma. Seveda pa si je želela še en finale.

Svoje cilje je uresničila tudi Tjaša Oder, ki je z 8:19,34 dosegla osebni rekord na 800 m prosto in kot šesta tudi želeno uvrstitev v finale. S trenerjem se zavedata, da so rezerve velike, saj je Odrova znana kot izrazito hitrejša tekmovalka v popoldanskem terminu, obenem pa je vnovič slabo plavala na obratih.

"Z osebnim rekordom in finalom sem zadovoljna, a tekma je bila izredno težka. Leto in pol nisem plavala v 25-metrskem bazenu, zato sem kar malo pozabila, kako naporno je dihanje na taki tekmi, saj pljuča delajo veliko bolj kot v 50-metrskem bazenu. Zdaj sem dala to skozi, videla, kako je in upam, da v finalu lahko kakšno mesto pridobim. Pričakujem pozitivno tremo, da se bom zbrala in pripravila, nato pa bom dala vse od sebe," je bila po tekmi vidno utrujena, a obenem zelo vesela izkušena olimpijka s Koroške.

Uspešno je nalogo opravil tudi triglavan Peter John Stevens, ki je kljub številnim drobnim napakam na 50 m prsno dosegel osmi izid 26,52 in se zanesljivo uvrstil v večerni polfinale.

"Jutranji nastop je mimo in mislim, da imam še celo sekundo naskoka za zvečer. Slab sem bil predvsem na obratu, a led je prebit. Prvi start je najtežji in vesel sem polfinala, saj mi je lani na svetovnem prvenstvu spodletelo. Pred mano sta še dva starta in videli bomo, kako se bo na koncu izšlo," je po tekmi povedal Stevens in posredno nakazal, da je prepričan tudi o uvrstitvi v finale.

Za prvovrstno presenečenje je poskrbel Mariborčan Martin Bau, ki se je poleti iz triatlona vrnil v plavanje, v Glasgowu pa je s 3:41,98 dosegel nov slovenski rekord na 400 m prosto. Obenem je bil osmoljenec prvenstva, saj je dosegel rezultat, ki je doslej vedno zadostoval za finale, tokrat pa je v izredni gostoti izidov zasedel 11. mesto. Zmanjkale so mu tri desetinke sekunde.

"Super se počutim v vodi že vse od poletja. Vnovič delam s staro trenerko Majo, osebno pa mislim, da sem izid dosegel predvsem zato, ker sem fizično močnejši kot pred štirimi leti, ko sem ga plaval nazadnje. Vmes sem v zadnjih treh letih menjal okolje, spreminjal neke zadeve, a se ni izšlo, kot sem si želel. Vesel sem se, da sem se vrnil na ta način in da v plavanju spet uživam," je bil vesel Bau, ki si je želel najmanj najboljši izid po olimpijskih igrah v Riu, češnja na tortici je bil državni rekord.

Že začetek v slovenskem taboru je bil zelo prepričljiv. Tjaša Pintar je z osebnim rekordom 31,07 na 50 m prsno začela nastope in bila 26., Tjaša Vozel je bila v isti disciplini nato z najboljšim letošnjim dosežkom 31,26 31.

"Že na zadnji univerzitetni tekmi v Tennesseeju sem bila zelo hitra, zato sem bila povabila v reprezentanco še kako vesela. Led je prebit, z osebnim rekordom sem zelo zadovoljna, seveda pa sem si želela tudi dosežek pod 31 sekundami," je povedala Pintarjeva, ki je selektorju Gorazdu Podržavniku z zmago v internem slovenskem dvoboju sporočila, da je nared tudi za nastop v mešani štafeti.

"Na 50-metrski razdalji letos nimam tistega pravega zavesljaja za sprint. Vseeno pa sem zelo zadovoljna. Bila sem najhitrejša letos, kar je lep obet za 100- in predvsem za nedeljsko 200-metrsko razdaljo," je bila vesela tudi Vozlova.

Ravenska olimpijka Janja Šegel je bila na 100 m hrbtno z 1:00,41 25. Uspešno pa je debi na EP prestal tudi Primož Šenica Pavletič. Na 200 m hrbtno je zasedel 27. mesto, a je z 1:56,67 osebni rekord izboljšal kar za dve sekundi in pol. Novinka v reprezentanci je tudi mlada Ravenčanka Daša Tušek. Ta je na 800 m prosto prav tako dosegla osebni rekord, osvojila 15. mesto, z 8:28,65 pa je postala osma Slovenka, ki je to razdaljo preplavala v manj kot osmih minutah in pol.

2019-12-04/13:51
ag/ke
© STA 2019

Fainovi finale na 400 m mešano, Stevens polfinalist na 50 m prsno
04/12/2019, Glasgow, 04. decembra (STA) - Mariborčanka Katja Fain je na plavalnem evropskem prvenstvu v Glasgowu Sloveniji priplavala prvi finale. Na 400 m mešano je s 4:35,27 osebni rekord izboljšala za 1,3 sekunde in dosegla četrti jutranji izid.

Uspešno je nalogo opravil tudi triglavan Peter John Stevens, ki je kljub številnim drobnim napakam na 50 m prsno dosegel osmi izid 26,52 in se zanesljivo uvrstil v večerni polfinale.

"Jutranji nastop je mimo in mislim, da imam še celo sekundo naskoka za zvečer. Slab sem bil predvsem na obratu, a led je prebit. Prvi start je najtežji in vesel sem polfinala, saj mi je lani na svetovnem prvenstvu spodletelo. Pred mano sta še dva starta in videli bomo, kako se bo na koncu izšlo," je po tekmi povedal Stevens in posredno nakazal, da je prepričan tudi o uvrstitvi v finale.

Za prvovrstno presenečenje je poskrbel Mariborčan Martin Bau, ki se je poleti iz triatlona vrnil v plavanje, v Glasgowu pa je s 3:41,98 dosegel nov slovenski rekord na 400 m prosto. Obenem je bil osmoljenec prvenstva, saj je dosegel rezultat, ki je doslej vedno zadostoval za finale, tokrat pa je v izredni gostoti izidov zasedel 11. mesto. Zmanjkale so mu tri desetinke sekunde.

"Super se počutim v vodi že vse od poletja. Vnovič delam s staro trenerko Majo, osebno pa mislim, da sem izid dosegel predvsem zato, ker sem fizično močnejši kot pred štirimi leti, ko sem ga plaval nazadnje. Vmes sem v zadnjih treh letih menjal okolje, spreminjal neke zadeve, a se ni izšlo, kot sem si želel. Vesel sem se, da sem se vrnil na ta način in da v plavanju spet uživam," je bil vesel Bau, ki si je želel najmanj najboljši izid po olimpijskih igrah v Riu, češnja na tortici je bil državni rekord.

Že začetek v slovenskem taboru je bil zelo prepričljiv. Tjaša Pintar je z osebnim rekordom 31,07 na 50 m prsno začela nastope in bila 26., Tjaša Vozel je bila v isti disciplini nato z najboljšim letošnjim dosežkom 31,26 31.

"Že na zadnji univerzitetni tekmi v Tennesseeju sem bila zelo hitra, zato sem bila povabila v reprezentanco še kako vesela. Led je prebit, z osebnim rekordom sem zelo zadovoljna, seveda pa sem si želela tudi dosežek pod 31 sekundami," je povedala Pintarjeva, ki je selektorju Gorazdu Podržavniku z zmago v internem slovenskem dvoboju sporočila, da je nared tudi za nastop v mešani štafeti.

"Na 50-metrski razdalji letos nimam tistega pravega zavesljaja za sprint. Vseeno pa sem zelo zadovoljna. Bila sem najhitrejša letos, kar je lep obet za 100- in predvsem za nedeljsko 200-metrsko razdaljo," je bila vesela tudi Vozlova.

Ravenska olimpijka Janja Šegel je bila na 100 m hrbtno z 1:00,41 25.

2019-12-04/12:15
ag/lr
© STA 2019

Slovenci že v uvodu za odličja
04/12/2019, Glasgow, 04. decembra (STA) - V Glasgowu na Škotskem se danes začenja evropsko prvenstvo v plavanju v 25-metrskih bazenih. Že uvodni dan bo Slovenija kandidirala kar za štiri uvrstitve v finale, morda celo za odličje.

Najbližje kolajni je nedvomno Peter John Stevens iz kranjskega Triglava, ki je Sloveniji lani v istem objektu, a takrat v 50-metrskem bazenu, priplaval jubilejno 100. odličje z velikih tekmovanj. Njegova paradna disciplina ostaja 50 m prsno.

Izkušena Ravenčanka Tjaša Oder bo nastopila na 800 m prosto, mlada Mariborčanka Katja Fain pa na 400 m mešano in 800 m prosto. Omenjena trojica plavalcev se bo ob dobrem plavanju potegovala za finale, težko delo pa bo imela predvsem Fainova, ki jo najtežji plavalni disciplini čakata le ob zelo majhnem premoru za počitek.

Skupaj je prvi dan prijavljenih kar deset slovenskih startov. Tjaša Vozel in Tjaša Pintar se bosta ogrevali na 50 m prsno, izkušeni Mariborčan Martin Bau bo startal na 400 m mešano in preveril, kako daleč je od osebnih rekordov, potem ko je lansko sezono namenil triatlonu. Ravensko olimpijko Janjo Šegel čaka v uvodu ogrevanje na 100 m hrbtno.

Mlada Daša Tušek iz Fužinarja na 800 m prosto in plavalec Ljubljane Primož Pavletič Šenica na 200 m hrbtno pa sta debitanta v članski reprezentanci in na Škotskem v prvi vrsti nabirata izkušnje.

2019-12-04/00:30
ag/ad/ad
© STA 2019

Stevens: Če smo prav tempirali formo, bom konkurenčen na 50 in 100 m prsno
03/12/2019, Glasgow, 03. decembra (STA) - Slovenski plavalni reprezentanci se je v Glasgowu pridružil Peter John Stevens, ki na evropskem prvenstvu, to se na Škotskem začenja v sredo, napoveduje dobre dosežke na 50 in 100 m prsno, če je bilo sklepno tempiranje forme pravilno.

Za Stevensom je zanimiva jesen s selitvijo iz ameriškega Tennesseeja, kjer je študiral, v Nemčijo in z nastopi v novoustanovljeni profesionalni ligi ISL, kjer plava za Team Iron zbran okrog Katinke Hosszu v Budimpešti. Na Otok je tudi zato prišel poln nove energije.

"Odkar treniram v Evropi imam že to prednost, da mi ni treba toliko potovati kot nekoč iz ZDA in nisem tako utrujen. Počutim se res zelo samozavestno in verjamem, da lahko dosežem najboljši izid v 25-metrskih bazenih," je pogovor za STA začel 24-letni reprezentant, ki bo med favoriti za odličja že prvi dan tekmovanj na 50 m prsno.

Plavalec, ki je športno pot začel v kranjskem Triglavu, pa opozarja, da je plavanje na 50-metrskih sprinterskih razdaljah tudi vedno manjša loterija, kjer je razplet negotov. "Lani se na SP nisem uvrstil niti med najboljših 16. Zdaj pa imam šesti prijavljeni izid, a vem, da lahko tukaj konkuriram za top tri. Tudi na 100 m prsno je cilj boj za finale. Napredek sem pokazal, zdaj pa moram videti, če smo pravilno stopnjevali formo."

Z dozdajšnjim potekom sezone je Stevens zelo zadovoljen. "Res je, da na tekmah ISL nisem bil povsem konkurenčen, saj so se tekmeci pripravljali na te tekme, sam pa sem bil takrat še v polnem treningu. A izide sem lepo stopnjeval. Začeli smo v Dallasu, nato sem bil na tekmi v Budimpešti že hitrejši pol sekunde, pred 10 dnevi pa sem v Londonu z 58,5 dosegel zelo dober izid na 100 m prsno. Upam, da mi bo zdaj, ko bom spočit, uspelo po nekaj letih tukaj spet odplavati osebne rekorde."

Tudi bazen slovenskemu reprezentantu zelo ustreza, saj je lani v Glasgowu prav v tem objektu priplaval jubilejno 100. slovensko odličje na velikih tekmovanjih. Drži pa, da ima Stevens za sabo specifično sezono s spremenjenim načinom treninga. "V ligi ISL smo res veliko potovali, a vseeno sem tudi treniral veliko. Na teh tekmah plavamo enkrat na dan. Sam sem zjutraj tako opravil trening, popoldan pa tekmoval. Lani na svetovni pokalih je bilo slabše. Tam nastopaš dvakrat na dan in trening ni možen."

Obenem na tekmah ISL Stevens zelo uživa. "Bil sem celo kapetan naše ekipe Team Iron in za to vlogo me je izbrala Katinka Hosszu. Samo tekmovanje pa je podobno tistemu, ki sem ga vajen iz univerzitetnih dvobojev v ZDA. Gre za ekipno tekmo. Povsem drugače je, če plavaš samo zase ali pa za ekipo, ko vsi navijajo zate in ti za njih. To obliko zato zelo podpiram. Tudi treningi so super, saj lahko plavam z imeni, kot sta Ross Murdoch in Erik Persson."

A v živahni jeseni je novosti več. Po novem Stevens živi v Neckarsulmu v bližini Stuttgarta. "S to ekipo sodelujem od lanskega februarja in skupnih priprav v Colorado Springsu. Že tam smo se lepo ujeli. Letos sem se z njimi pripravljal v Turčiji, v Erzurumu in Antalyji, zato sem res veliko potoval. Razmere tukaj so zelo dobre, pa tudi sparing zelo močan, saj tukaj treniram z enim najboljših nemških prsačev Fabianom Schwingenschlögelomn, ki pa ga zaradi bolezni žal ne bo v Glasgow. Je pa zato na Škotskem glavni del te ekipe."

Vsaj kratkoročno bo Stevensov naslednji dom v Nemčiji. "Malo se bo treba še prilagoditi. Nemško še ne znam. Doslej so me soplavalci naučili le nekaj neumnosti, zato se prav zdaj ukvarjam s tem, da se naučim vsaj osnov."

2019-12-03/15:54
ag/ic
© STA 2019

Že prvi dan za štiri finala
03/12/2019, Glasgow, 03. decembra (STA) - V Glasgowu na Škotskem se bo v sredo začelo letošnje evropsko prvenstvo v plavanju v 25-metrskih bazenih. Že uvodni dan bo Slovenija kandidirala kar za štiri uvrstitve v finale, morda celo za odličje.

ajbližje odličju je nedvomno Peter John Stevens iz kranjskega Triglava, ki je Sloveniji lani v istem objektu, a takrat v 50-metrskem bazenu, priplaval jubilejno 100. odličje z velikih tekmovanj. Njegova paradna disciplina ostaja 50 m prsno.

"Zdaj sem v Evropi in pot me ni tako utrudila kot vsa leta pred tem iz ZDA. Zelo sem samozavesten, a 50-metrska razdalja je vedno loterija in lani na SP se nisem uvrstil niti v polfinale. Tokrat pa mislim, da lahko konkuriram za stopničke," je prepričan 24-letni Stevens, ki je sezono doslej namenil nastopom v novoustanovljeni profesionalni ligi ISL, kjer je počasi stopnjeval izide. "Upam, da je pripravljenost prava, da po nekaj letih spet plavam osebne rekord na 50 in 100 m prsno."

Veliko izkušenj ima tudi Ravenčanka Tjaša Oder, ki je na Škotsko pripotovala neposredno z višinskih priprav v turškem Erzurumu in že v uvodu jo čaka paradna 800-metrska razdalja. Morda ji v Glasgowu uspe nadoknaditi zamujeno z lanskega EP, ko je bila četrta.

"Želim si osebni rekord in upam, da bom odplavala kot je treba, predvsem pa, da bom dobro delala obrate. V 25-metrskem bazenu nisem plavala že leto in pol, zato je zame prvi cilj finale, potem pa bomo videli, kam lahko posežem," je pred treningom na Škotskem povedala Korošica.

Kar dvakrat bo za finale plavala mlada Mariborčanka Katja Fain. Glede na prijavljene rezultate je v boju za finale tako na 400 mešano, kot tudi na 800 m prosto. Gre za bržkone najtežji plavalni disciplini sploh, ki ju bo morala preplavati z le kratkim premorom. "Dobro trenira. Že na 400 m mešano bo šla Katja na vse, potem pa bomo videli, koliko moči bo še ostalo," je taktiko razložila njena trenerka Metka Sparavec, ki si seveda želi dva vrhunska nastopa.

Skupaj je prvi dan prijavljenih kar devet slovenskih startov. Tjaša Vozel iz kranjske Zvezde bo na 50 m prsno bolj testirala bazen in lastno hitrost, saj jo najpomembnejši nastop na 200 m prsno čaka v nedeljo. Na 50 m prsno se bo predstavila tudi Tjaša Pintar, ki po dolgi poti iz ameriškega Tennesseeja potrebuje start za sprostitev, njena glavna naloga pa bo čim boljši nastop v štafeti 4 x 50 m prosto, kjer Slovenke v primeru dobrih predaj ciljajo na slovenski rekord in celo na finale.

Izkušeni Mariborčan Martin Bau se je poleti iz triatlona vrnil v plavanje in Glasgow je zanj v prvi vrsti pomembna tekma za leto 2020, na zadnjem nastopu pred 10 dnevi v Kranju pa je potrdil, da je zelo blizu osebnim rekordom.

Mlada Daša Tušek iz Fužinarja na 800 m prosto in plavalec Ljubljane Primož Pavletič Šenica na 200 m hrbtno pa sta debitanta v članski reprezentanci. Njuna želja so osebni rekordi, a v Glasgowu bosta oba nabirala predvsem pomembne izkušnje.

Prvi dan bosta tako prosti le Neža Klančar in Janja Šegel, ki ju v četrtek nato čaka 100 metrov v prostem slogu.

Prvi dan bodo prireditelji razdelili kolajne na 50 m prsno za moške in ženske, 400 m prosto za moške in 400 m mešano za ženske, na 200 m hrbtno za moške ter v moški štafeti na 4 x 50 m prosto.

2019-12-03/12:52
ag/ad
© STA 2019

Na Škotskem so cilj številni finali
02/12/2019, Gijon, 02. decembra (STA) - Plavalna reprezentanca je pred novim izzivom - evropskim prvenstvom v 25-metrskih v bazenih, ki ga bo od srede do nedelje gostil Glasgow. Ta je Slovencem ostal v dobrem spominu, saj je Peter John Stevens lani na evropskem prvenstvu v 50-metrskih bazenih tam osvojil jubilejno 100. slovensko odličje na velikih tekmovanjih. Tokratni izziv so finali.

Selektor Gorazd Podržavnik pred EP kot obvezni cilj ni izpostavil kolajne, saj, kot pravi, ne želi izvajati pritiska na pretežno mlade plavalce. Osnovni cilj so uvrstitve do 16. mesta, čeprav je ekipi pridružil tudi nekatere plavalce, ki bodo na tekmi iskali le stik z evropskim vrhom, več pa naj bi pokazali na naslednjem druženju evropske elite prihodnje leto v Budimpešti.

Kandidata za visoka mesta sta predvsem Stevens s šestim prijavljenim izidom na 50 m prsno ter mlada Katja Fain s šestim dosežkom na 800 m prosto in sedmima na 400 m mešano in 200 m prosto ter osmim na 400 m prosto. Blizu finalu je z devetim prijavljenim dosežkom na 200 m prsno tudi Tjaša Vozel. Blizu finalu sta tudi obe ženski štafeti na 4 x 50 m prosto in 4 x 50 m mešano.

Izkupiček naj bi bil boljši od Koebenhavna 2017, ko so Sloveniji uvrstitev med osmerico priplavali Stevens na 50 m prsno, Fainova in Tjaša Oder pa na 800 m prosto.

Stevens letos nastopa v novem profesionalnem tekmovanju ISL in njegova pripravljenost je kljub nekaterim dobrim izidom še naprej uganka. A tudi 13. prijavljen izid na 100 m prsno priča o tem, da je tekmovalec kranjskega Triglava treniral dobro.

Vozlovi samozavest vlivajo oktobrski državni rekordi na 200 prsno ter zmaga na svetovnem pokalu v Budimpešti, Fainova si je pred pred slabim mesecem dni v Dohi priplavala prve stopničke v svetovnem pokalu. Na 800 m prosto si dober dosežek želi tudi izkušena Tjaša Oder, ki je v Dohi stala na najvišji stopnički zmagovalnega odra pred tem pa osvojila kolajno na vojaškem svetovnem prvenstvu na Kitajskem. Z obilo sreče se Slovenija lahko približa novemu odličju, ki ga je na tovrstnem tekmovanju nazadnje leta 2015 v Netanyji osvojil Damir Dugonjić.

Vsaj med najboljših 16 si želita tudi najhitrejša Slovenka na 50 in 100 m prosto Neža Klančar in ravenska olimpijka Janja Šegel. Prva je jeseni že izstopala s slovenskimi rekordi, obenem pa je bila leta 2017 že polfinalistka EP. To je bila tudi Pintarjeva, ki je tokrat priložnost dobila predvsem zaradi štafete, a vsaj na 100 m mešano tudi ona ob osebnem rekordu kandidira za popoldanski nastop.

Novinca v izbrani vrsti sta Primož Pavletič Šenica in Daša Tušek, ki bosta predvsem nabirala izkušnje. Tekma pa je testna tudi za Martina Baua, polfinalista zadnjega EP, ki se je lani preizkusil v triatlonu, poleti pa se je vrnil v plavanje.

Med tujimi zvezdniki so prijavljeni praktično vsi najboljši na čelu z Madžarko Katinko Hosszu, Italijani Federico Pellegrini, Simono Quadarello in Gregoriom Paltrnierijem, Ukrajincem Mihajlom Romančukom, Rusoma Vladimirjem Morozovom in Klimentom Kolesnikovom, Francozom Florentom Manaudoujem, Nemcem Marcom Kochom, Latvijcem Danasom Rapsysom, Poljakom Radoslawom Kaweckim in Nizozemko Femke Heemskerk.

Med najboljšimi je opazen le nenastop Britanca Adama Peatyja.

Slovenske uvrstitve na EP v plavanju Koebenhavn 2017

* Končni vrstni red:
 6. Peter John Stevens, 50 m prsno
 6. Tjaša Oder, 800 m prosto
 8. Katja Fain, 800 m prosto
11. Katja Fain, 400 m prosto
12. Tjaša Pintar, 100 m mešano
12. Martin Bau, 1500 m prosto
13. Aljaž Kerč, 100 m prsno
13. Katja Fain, 200 m prosto
14. Tjaša Pintar 200 m prosto
14. Peter John Stevens, 100 m prsno
14. Tara Vovk, 200 m mešano
14. Tjaša Oder, 400 m prosto
15. Neža Klančar, 100 m prosto
15. Tjaša Vozel, 200 m prsno
16. Martin Bau, 400 m prosto
16. Tjaša Vozel, 100 m prsno
17. Aljaž Kerč, 200 m prsno
20. Nastja Govejšek, 100 m delfin
22. Tina Čelik, 100 m prsno
29. Tjaša Pintar, 50 m prsno
29. Tjaša Pintar, 100 m prsno
29. Neža Klančar, 200 m prosto
29. Tara Vovk, 200 m prsno
30. Tina Čelik, 200 m prsno
31. Neža Klančar, 50 m prosto
31. Nastja Govejšek, 50 m delfin
31. Nastja Govejšek, 100 m prosto
34. Katja Fain, 100 m prosto
34. Tjaša vozel, 50 m prsno
35. Aljaž Kerč, 50 m prsno
36. Tara Vovk, 50 m prsno
37. Tina Čelik, 50 m prsno
39. Tjaša Pintar, 50 m prosto
40. Tara Vovk, 100 m prsno

Pregled slovenskih medalj na EP v 25-metrskih bazenih

NETANYA 2015:
zlato:  Damir Dugonjić, 50 m prsno

HERNING 2013:
zlato:  Damir Dugonjić, 50 m prsno
bron:   Damir Dugonjić, 100 m prsno

CHARTRES 2012:
srebro: Peter Mankoč, 100 m mešano
srebro: mešana štafeta 4 x 50 mešano
        (Čarman, Govejšek, Dugonjić, Mankoč)
bron:   Damir Dugonjić, 50 m prsno

SZCZECIN 2011:
zlato:  Peter Mankoč, 100 m mešano
srebro: Damir Dugonjić, 100 m prsno
        Damir Dugonjić, 50 m prsno

EINDHOVEN 2010:
srebro: Peter Mankoč, 100 m mešano
srebro: Anja Klinar, 400 m mešano
        Tanja Šmid, 200 m prsno
bron:   Peter Mankoč, 100 m delfin

CARIGRAD, 2009:
srebro: Peter Mankoč, 100 m delfin
bron:   Peter Mankoč, 100 m mešano

REKA, 2008:
zlato:  Matjaž Markič, 50 m prsno
        Peter Mankoč, 100 m mešano
bron:   Emil Tahirovič, 50 m prsno

DEBRECEN, 2007:
zlato:  Anja Čarman, 200 m hrbtno
        Peter Mankoč, 100 m mešano
bron:   Peter Mankoč, 100 m delfin

HELSINKI, 2006:
zlato:  Peter Mankoč, 100 m mešano
srebro: Peter Mankoč, 100 m delfin

TRST, 2005:
zlato:  Peter Mankoč, 100 m mešano
bron:   Peter Mankoč, 100 m delfin
        Matjaž Markič, 50 m prsno

DUNAJ, 2004:
zlato:  Peter Mankoč, 100 m mešano
srebro: Blaž Medvešek, 200 m hrbtno
bron:   Emil Tahirovič, 50 m prosto

DUBLIN, 2003:
zlato:  Blaž Medvešek, 200 m hrbtno
        Peter Mankoč, 100 m mešano
        Alenka Kejžar, 200 m mešano
srebro: Alenka Kejžar, 100 m mešano
bron:   Peter Mankoč, 200 m mešano

RIESA, 2002:
zlato:  Peter Mankoč, 100 m mešano
srebro: Alenka Kejžar, 200 m mešano
bron:   Alenka Kejžar, 100 m mešano
        Alenka Kejžar, 400 m mešano
        Peter Mankoč, 200 m mešano

ANTWERPEN, 2001:
zlato:  Anja Čarman, 400 m prosto
        Peter Mankoč, 200 m mešano
        Peter Mankoč, 100 m mešano
srebro: Alenka Kejžar, 100 m mešano
        Anja Čarman, 800 m prosto
bron:   Alenka Kejžar, 400 m mešano
        Alenka Kejžar, 200 m mešano
        Peter Mankoč, 50 m hrbtno

VALENCIA, 2000:
zlato:  Peter Mankoč, 100 m mešano
bron:   Anja Čarman, 200 m hrbtno
        Blaž Medvešek, 200 m hrbtno
        Peter Mankoč, 200 m mešano

LIZBONA, 1999:
srebro: Peter Mankoč, 100 m mešano
bron:   Nataša Kejžar, 100 m mešano

SHEFFIELD, 1998:
srebro: Nataša Kejžar, 100 m mešano

ROSTOCK, 1996:
srebro: Alenka Kejžar, 200 m prsno
bron:   Alenka Kejžar, 100 m hrbtno
        Alenka Kejžar, 200 m hrbtno

 

 

2019-12-02/09:00
ag/ad
© STA 2019

Na EP v Glasgow deset plavalcev
25/11/2019, Med 4. in 8. decembrom bo v Glasgowu potekalo evropsko prvenstvo v 25-metrskih bazenih. Na njem bo nastopilo tudi deset slovenskih plavalcev, Tjaša Oder, Tjaša Vozel, Katja Fain, Neža Klančar, Janja Šegel, Daša Tušek, Tjaša Pintar, Peter John Stevens, Martin Bau in Primož Pavletič Šenica, ki verjamejo, da jih osebni rekordi lahko pripeljejo daleč.

"Če pogledamo letošnje lestvice, lahko ugotovimo, da bo to najhitrejše prvenstvo do zdaj. Povsod se je plavalo zelo dobro, zato bodo naši plavalci za finale morali plavati osebne rekorde. Naš osnovni cilj je, da se vsi uvrstijo med najboljših 16, kar je povprečna uvrstitev slovenskih plavalcev na zadnjih dveh prvenstvih, a šli bomo korak po korak. Najprej se morajo uvrstiti v popoldanski del, potem pa je vse mogoče," pred odhodom na EP meni slovenski selektor Gorazd Podržavnik.

Med glavnimi favoriti za visoka mesta na 50 metrov prosto je tudi Stevens, ki je lanskem EP v Glasgowu v velikem bazenu osvojil jubilejno 100. odličje za slovensko plavanje na velikih tekmovanjih, a ga selektor ne želi obremenjevati z odličjem: "Stevensa ne bi obremenjeval z medaljo. Če pogledamo lestvice, bo že za finale moral plavati zelo dobro."

Med plavalci bosta Slovenijo zastopala še Bau, ki se v plavanje vrača po triatlonski avanturi, in mladi nadarjeni Šenica, ki si prav tako želi osebnih rekordov. "Glavni cilj je plavanje osebnih rekordov in mladinski državni rekord na 200 hrbtno," pravi Šenica.

Fainova, ki je v Dohi osvojila prve stopničke v svetovnem pokalu, EP pričakuje dobro pripravljena: "Začetek sezone je bil dober. Dobro treniram in na tekmah izpolnjujem cilje. Do EP bom izpilila še zadnje malenkosti, da bom blizu osebnih rekordov in se potegovala za kakšen finale."

"Začetek sezone je bil odličen. Cilj je polfinale in osebni rekordi, najvišje ciljam pa na 100 metrov prosto in mešano," pa pravi Klančarjeva, ki je po opravljeni maturi letos veliko bolj osredotočena na plavanje.

Kot za večino plavalcev je tudi za Vozlovo EP ena postaja do olimpijskih iger 2020 v Tokiu. "EP v Glasgowu bo neka stopnička do glavnega cilja letošnje sezone, ki bo, kot vsi vemo, Tokio 2020. Trenirala sem dobro in sem na pravi poti. Zadnji teden sem imela težave s kolenom, a me to ne bi smelo ovirati, saj verjamem, da bo poškodba do prvenstva že sanirana. Z rezultati, ki sem jih letos že odplavala, verjamem, da sem lahko konkurenčna," pred odhodom na Škotsko pravi Vozlova.

Na prvenstvu pa bo dvakrat nastopila tudi ženska štafeta, in sicer na 4 x 50 metrov prosto in mešano. "Štafetno plavanje mora postati primarni del vsake reprezentance, saj se tu vse začne, pripadnost reprezentanci in ekipni duh. Tudi v letnem delu sezone moramo več pozornosti nameniti štafetam, saj mislim, da imata štafeti 4 x 100 in 200 metrov prosto možnost, da se uvrstita na olimpijske igre," je prepričan Podržavnik.

2019-11-25/21:38
tb/kad/ke/tb
© STA 2019